rue de skin logo czarne
Szukaj
Close this search box.

Darmowa wysyłka od 690 zł. | -10% PRZY ZAKUPIE DOWOLNYCH 5 PRODUKTÓW

Szukaj
Close this search box.
Rue De Skin Linia Regime

PIKTOGRAMY NA OPAKOWANIU KOSMETYKÓW – NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ?

Piktogramy pełnią ważną rolę w informowaniu konsumentów o różnych aspektach produktu. Mogą one dotyczyć zarówno sposobu używania, przechowywania, jak i bezpieczeństwa produktu. Są to zunifikowane symbole pozwalające w jednoznaczny sposób poinformować konsumentów o najważniejszych informacjach o kosmetykach. Na które piktogramy zwracać uwagę podczas zakupu i używania kosmetyków – na to pytanie odpowiemy w tym artykule.

Symbol PAO – okres ważności po otwarciu 

Piktogram PAO (Period After Opening) przedstawia otwarty słoik i zwykle zawiera cyfrę lub liczbę i literę „m” (np. 6M, 12M), która oznacza liczbę miesięcy, przez które produkt jest bezpieczny do użycia po pierwszym otwarciu.

Symbol dłoni na książce

Piktogram dłoni na książce oznacza, że po więcej ważnych informacji na temat kosmetyku należy sięgnąć do dołączonej do produktu ulotki. Symbol ten jest stosowany, kiedy na etykiecie produktu nie zostały zawarte wszystkie najważniejsze informacje o produkcie.

Piktogram UVA w kółeczku

Produkty z filtrem przeciwsłonecznym zawsze zawierają podstawową informację o wartości SPF (Sun Protection Factor). Wskaźnik SPF informuje o poziomie ochrony przed promieniowaniem UVB. Ponadto na produktach do foto protekcji znajduje się symbol UVA w kółeczku. Jest to informacja, że dany produkt chroni także przed promieniowaniem UVA. Należy jednak pamiętać, że jeśli dany produkt ma oznaczenie SPF50 i piktogram UVA w kółeczku – oznacza to, że poziom ochrony przed promieniowaniem UVA to 1/3 wartości SPF50.

Oznaczenia Cruelty-Free

Symbol królika wskazuje, że produkt nie był testowany na zwierzętach, co jest ważnym kryterium dla wielu konsumentów. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami od 2004 roku w Unii Europejskiej istnieje zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach. W 2013 prawo jeszcze bardziej zaostrzono. Jednak mimo wszystko (stan na 2023 r.) nadal znajdują się producenci, którzy omijają te regulacje.

Symbol CE

Piktogram CE oznacza, że produkt zawiera substancje chemiczne. Mogą nimi być barwniki lub konserwanty, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską.

Strzałki w kształcie trójkąta

Piktogram trójkąta składającego się z trzech strzałek informuje, że opakowanie może zostać poddane recyclingowi. Dodatkowo przy tym symbolu można znaleźć informacje, z jakiego materiału zostało wykonane opakowanie (np. ALU lub PET).

Dwie strzałki wpisane w koło

Piktogram ten oznacza, że dany producent ma podpisaną umową z organizacją zajmującą się odzyskiwaniem odpadów.

Płomień w kwadracie

Piktogram przedstawiający płomień informuje, że produkt jest łatwopalny. Najczęściej symbol ten jest umieszczany na produktach w aerozolu.

Piktogramy wskazujące na sposób użycia

Niektóre produkty mogą zawierać piktogramy, które wizualnie pokazują, jak produkt powinien być stosowany, co pomaga w prawidłowym użyciu.

Podsumowując – piktogramy na opakowaniach kosmetyków dostarczają istotnych informacji o produkcie, które mogą wpłynąć na decyzję zakupową i sposób użycia. Rozumienie tych symboli i świadome ich poszukiwanie może prowadzić do bardziej odpowiedzialnych zakupów oraz użytkowania produktów kosmetycznych.

Udostępnij:

Instagram
WhatsApp
Pinterest