nowość - retinyl serum - nowość | Darmowa wysyłka od 490 zł. | stały RABAT -10% : od dowolnych pięciu produktów

Szukaj
Close this search box.
Rue De Skin Linia Regime

KREMY Z FILTREM – DLACZEGO SĄ TAK WAŻNE?

Kremy z filtrem SPF powinniśmy stosować codziennie, nawet w pochmurne dni i przebywając w pomieszczeniu, od wschodu do zachodu słońca, niezależnie od szerokości geograficznej, w jakiej żyjemy.  Ochrona przeciwsłoneczna jest fundamentem pielęgnacji skóry. Nie ma nic ważniejszego i długofalowo bardziej skutecznego. Codzienne stosowanie wysokiej fotoprotekcji powinno być niezbywalnym elementem domowej pielęgnacji skóry twarzy i ciała; pomaga zapewnić naszej skórze młody, jędrny wygląd, opóźnia powstawanie zmarszczek, chroni przed powstawaniem przebarwień, jest także elementem ochrony przed rozwojem nowotworów skóry i stanów przednowotworowych. 

W tym artykule szczegółowo odpowiemy na pytanie, dlaczego stosowanie kremów z filtrem jest tak ważne, jaka jest różnica między promieniowaniem UVA i UVB, jaki krem z filtrem do twarzy wybrać oraz jaka jest różnica między SPF 10 a 50. 

Promieniowanie UVA i UVB – jaka jest różnica?

Promieniowanie UVB jest odpowiedzialne za opaleniznę, oparzenia słoneczne i powstawanie niektórych nowotworów skóry. Jest blokowane przez szyby i chmury, a jego natężenie jest największe w słoneczne dni, w godzinach między 10 a 15. To promieniowanie działa głównie na poziomie naskórka.

Promieniowanie UVA działa bardziej podstępnie. Nie powoduje rumienia czy oparzeń jak UVB, przenika przez szyby i chmury, jego natężenie jest podobne od wschodu do zachodu słońca, a jego działanie odpowiada w dużej mierze za fotostarzenie skóry (zmarszczki, przyspieszona degradacja kolagenu i elastyny), melasmę, powstawanie przebarwień oraz nasila zmiany naczyniowe. Promieniowanie UVA penetruje skórę właściwą i jego dawka kumuluje się przez całe życie.

SPF50 – co to oznacza?

SPF (Sun Protection Factor) to oznaczenie poziomu ochrony przeciwko UVB. Im wyższy SPF, tym większa ochrona. SPF 30-50 to wysoka ochrona przeciwsłoneczna (produkty z takimi poziomem ochrony blokują promieniowanie UVB w ok. 96-98%), a SPF50+ to bardzo wysoka fotoprotekcja. Żaden produkt z SPF nie chroni jednak przed promieniowaniem UVB w 100%. Wynika to m.in. z faktu, że kremy z filtrem wycierają się ze skóry pod wpływem wody, potu, ubrań, a także z tego, że określone filtry mogą „przyjąć” określoną dawkę promieniowania, a potem ich skuteczność spada. Dlatego tak ważna jest ich replikacja co 2-3 godziny.

Jak chronić się przed promieniowaniem UVA?

Mając na uwadze, jak szkodliwe jest promieniowanie UVA dla naszej skóry, ochrona powinna także obejmować ten element. Aby chronić się przed tym rodzajem promieniowania – należy stosować produkty, które na opakowaniu zaznaczają, że chronią przed UVA (mają symbol UVA w kółeczku, oznaczenie UVB-UVA lub oznaczenia PA z trzema albo czterema plusami lub broad-spectrum). 

Krem z filtrem – który wybrać?

Jeśli chcemy skutecznie chronić naszą skórę przed słońcem – SPF30 to absolutne minimum, które chroni przed promieniowaniem UVB w ok. 96%. Zalecane jest jednak, aby krem z filtrem do twarzy zapewniał ochronę na poziomie SPF50+ oraz gwarantował ochronę przeciwko promieniowaniu UVA, warto uwzględnić także ochronę przeciwko światłu widzialnemu i podczerwieni. Bardzo ważne jest także, aby pamiętać o reaplikacji kremu do twarzy z filtrem co 2-3 godziny.

Jaki filtr w kremie z filtrem?

W kremach z filtrem możemy znaleźć dwa rodzaje filtrów – filtry mineralne (organiczne) oraz chemiczne (nieorganiczne).

Filtry mineralne pozostają na powierzchni skóry, odbijają (aczkolwiek istnieją doniesienia, że także częściowo absorbują) promieniowanie UV. „Siła” ich działania wprost zależy od ilość nałożonego produktu, są łatwo zmywalne i często pozostawiają biały kolor na skórze, działają od razu po nałożeniu odpowiedniej objętości produktu.

Filtry chemiczne absorbują głównie promieniowanie UVB (w mniejszej mierze UVA), co powoduje zmniejszenie ich skuteczności w czasie, ponieważ cząsteczki filtrów chemicznych podlegają degradacji – tym szybciej, im więcej promieniowania pochłoną. Filtry chemiczne nie mają koloru i uchodzą za bardziej „estetyczne”. Natomiast należy je nałożyć 15-20 minut przed ekspozycją na promieniowanie.

Coraz częściej tworzone są produkty, które zawierają w składzie kombinację filtrów mineralnych i chemicznych, i to rozwiązanie wydaje się optymalne, aby w pełni skorzystać z zalet obu rodzajów filtrów.

Kremy z filtrem a makijaż

Kremy do twarzy z filtrem należy stosować także pod makijaż – nawet wtedy, kiedy poszczególne produkty do makijażu (kremy BB czy pudry) mają jakiś poziom fotoprotekcji. Wynika to z faktu, że najczęściej ilość produktu do makijażu aplikowana na twarz jest zbyt mała, aby dać twarzy odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną, a ponadto mało który produkt zapewni fotoprotekcję na wymaganym poziomie SPF30 lub wyższą.

Kremy z filtrem a witamina D

Udowodniono, że regularne stosowanie ochrony przeciwsłonecznej nie wpływa negatywnie na syntezę witaminy D.

Jak dużo kremu z filtrem nakładać?

Objętość kremu, jaką nakładamy, przekłada się na poziom fotoprotekcji. Zwyczajowo jest to objętość, która mieści się na długości palca wskazującego i środkowego danej osoby na jedną partię ciała, na przykład twarz z uszami. Renomowani producenci kosmetyków zazwyczaj przypominają o tym na opakowaniu lub etykiecie odpowiednimi ilustracjami.

Rue de skin rekomenduje

Zachęcamy do używania okularów przeciwsłonecznych (promienie UV przyczyniają się do rozwoju zaćmy), kapeluszy i innych nakryć głowy (aby ochronić owłosioną skórę głowy), w warunkach bardzo dużej ekspozycji na słońce ubrań fotoodpornych.

– – –

Udostępnij:

Instagram
WhatsApp
Pinterest