PIELĘGNACJA TWARZY – NAJCZĘSTSZE BŁĘDY
Błędy w codziennej pielęgnacji skóry twarzy, szyi i dekoltu ograniczają efekty stosowanych kosmetyków. Mogą także doprowadzić do podrażnień czy nawet zaostrzenia chorób skóry. Ponadto błędy w pielęgnacji mogą zniechęcić do dalszego dbania o skórę, ponieważ pomimo systematycznego stosowania opisanej w tym wpisie krok po kroku prawidłowej kolejności stosowania kosmetyków – brak jest zauważalnej poprawy kondycji cery. W tym artykule dowiesz się, czego nie należy robić podczas codziennej rutyny pielęgnacyjnej.
1. Niedokładny demakijaż
Niedokładnie zmyty makijaż działa komedogennie (czyli zapycha pory) oraz podrażnia naszą skórę i oczy. Ponadto nie daje skórze pełnej szansy na działanie wieczornej rutyny, ponieważ pozostałe na twarzy resztki makijażu tworzą zaporę dla substancji aktywnych znajdujących się w kosmetykach. Dlatego należy bezwzględnie pamiętać, że kosmetyki nakładamy na suchą skórę po starannym demakijażu.
2. Zapominanie o szyi i dekolcie
Jednym z najczęstszych błędów w pielęgnacji skóry jest skoncentrowanie na twarzy. Nie należy jednak zapominać, że poprawna pielęgnacja to także dbanie o skórę na szyi oraz dekolcie. Nierzadko można spotkać osoby, których cera twarzy ma bardzo dobrą kondycję, a od szyi do dekoltu widać wyraźne oznaki starzenia się skóry. To jest właśnie efekt opisanego błędu w pielęgnacji.
3. Zbytnie złuszczanie
Złuszczanie naskórka to jeden z elementów pielęgnacji – jest to bodziec dla skóry do jej odbudowy. Jednak bardzo ważny jest umiar. Błędem jest zbyt częste stosowanie peelingów. Zbyt częste złuszczanie powoduje zaburzenia funkcjonowania bariery hydrolipidowej skóry, co skutkuje pieczeniem, zaczerwienieniem oraz zwiększoną wrażliwością na działanie składników aktywnych w kosmetykach. Sprawia to, że niektórych kosmetyków, które są potrzebne naszej skórze (np. retinoidów czy kwasów AH, BHA) w ogóle nie można stosować.
4. Zmiana wszystkich kosmetyków na raz
W sytuacji, kiedy zmieniamy wszystkie kosmetyki w jednym czasie nie jesteśmy w stanie stwierdzić, który z nich przynosi naszej skórze poprawę, a który powoduje problemy z cerą. Jeśli decydujemy się na zmianę należy pamiętać, żeby kosmetyki wymieniać pojedynczo i obserwować rezultaty ich stosowania.
5. Brak systematyczności w pielęgnacji
Pielęgnacja w swojej definicji oznacza działanie systematyczne. Błędem jest nieregularne stosowanie kosmetyków. Brak systematyczności powoduje, że nasza skóra nie jest w stanie w pełni skorzystać z dobrodziejstw substancji aktywnych. Warto zwrócić uwagę, że na efekty działania kosmetyków często czeka się 4 tygodnie, a nierzadko nawet 3 miesiące. Prawidłowa pielęgnacja to systematyka i cierpliwość.
6. Kierowanie się reklamami, a nie potrzebami skóry
Z jednej strony mamy kilka podstawowych typów skóry, ale z drugiej każda cera jest inna, każda wymaga nieco innej rutyny pielęgnacyjnej. Dobieranie kosmetyków na podstawie reklam bez uwzględnienia specyfiki potrzeb naszej skóry sprawia, że produkty, których używamy, mogą albo nie działać, albo nie przynosić optymalnych rezultatów, albo wręcz zaszkodzić naszej skórze.
7. Stosowanie przeterminowanych kosmetyków
Ignorowanie daty ważności kosmetyków i daty użyteczności po otwarciu sprawia, że w najlepszym wypadku kosmetyki i zawarte w nich substancje aktywne nie działają, a w najgorszym wypadku mogą doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu skóry.
8. Nieodpowiednie przechowywanie kosmetyków
Najczęstszy błąd to pozostawianie kosmetyków w miejscu bardzo nasłonecznionym, gdzie temperatura przekracza 25 st. Celsjusza. Podobnie jak w przypadku stosowania przeterminowanych kosmetyków – należy przestrzegać zaleceń producentów co do terminu ważności i zasad przechowywania.
9. Zbyt rzadkie wymienianie ręczników i pościeli
Na ręcznikach i pościeli gromadzi się złuszczony naskórek, sebum, kurz i czasem pozostałości produktów do pielęgnacji. Jeśli nie zmieniamy ręczników i poszewek, które mają kontakt ze skórą twarzy, szyi i dekoltu – ta „wybuchowa mieszanka” trafia z powrotem na naszą cerę i może zmniejszać skuteczność naszej rutyny pielęgnacyjnej lub – co gorsza – być powodem pogorszenia jej wyglądu.
10. Niestosowanie bezwzględnej ochrony przeciwsłonecznej
Mówiąc wprost – promieniowanie UVA i UVB jest zabójcze dla naszej skóry. Unikanie wszystkich powyżej wymienionych błędów w pielęgnacji skóry twarzy, szyi i dekoltu będzie niewiele warte, jeśli w naszej rutynie pielęgnacyjnej nie będzie bezwzględnego stosowania ochrony przeciwsłonecznej. Więcej o ochronie przeciwsłonecznej przeczytasz w tym artykule: Kremy z filtrem – dlaczego są tak ważne?
– – –