rue de skin logo czarne
Szukaj
Close this search box.

Darmowa wysyłka od 690 zł. | -10% PRZY ZAKUPIE DOWOLNYCH 5 PRODUKTÓW | -15% przy zakupie CAŁEJ LINII REGIME

Szukaj
Close this search box.
Rue De Skin Linia Regime

ANTYOKSYDANTY W KOSMETYKACH – PO CO?

W kontekście pielęgnacji bardzo często mówi się o zbawiennych dla naszej skóry – antyoksydantach.

Czym one są, jak działają i dlaczego są tak ważne dla naszej skóry – odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Wolne rodniki – czym są i dlaczego wpływają negatywnie na skórę?

Różne czynniki (m.in. promieniowanie UV, palenie tytoniu, picie alkoholu, ale także forsowne treningi, stres) powodują powstawanie reaktywnych form tlenu (tzw. wolnych rodników), co skutkuje starzeniem się skóry. Ponadto wolne rodniki biorą udział w wielu procesach chorobowych – m.in. powstawaniu miażdżycy w tętnicach. 

Wolne rodniki to nic innego, jak atomy tlenu, które straciły jeden elektron i aktywnie go „poszukują”, zapoczątkowując reakcję łańcuchową. Oczywiście nasz organizm posiada mechanizmy, mające na celu przeciwdziałanie kaskadzie powstawania wolnych rodników, jednak z wiekiem stają się one coraz mniej wydolne.

Wolne rodniki uszkadzają włókna kolagenowe, co skutkuje obniżeniem elastyczności skóry. Działają także niekorzystnie na lipidy w naskórku, co z kolei predysponuje do zaburzenia bariery hydrolipidowej skóry.

Antyoksydanty – czym są? 

Jedną z metod redukcji negatywnego wpływu wolnych rodników na naszą cerę jest stosowanie kosmetyków z antyoksydantami, czyli substancjami, mającymi działanie „wymiatające” wolne rodniki. Ważne jest, aby antyoksydanty znalazły się przede wszystkim w porannej rutynie pielęgnacyjnej, niezależnie od pory roku. Oczywiście, są antyoksydanty, które lepiej dopasują się do wieczornej rutyny pielęgnacyjnej. 

Najpopularniejsze i najskuteczniejsze antyoksydanty w kosmetykach:

  • witamina E (tokoferol),
  • witamina C,
  • kwas ferulowy,
  • niacynamid,
  • retinoidy, 
  • ubichinon (koenzym Q10),
  • kwas azelainowy,
  • resveratol,
  • floretyna.

Z jakimi substancjami warto łączyć antyoksydanty?

W przypadku antyoksydantów ważne jest ich połączenie w jednym kosmetyku, ponieważ mogą wspierać swoje działanie, jak na przykład połączenie witaminy C i E oraz kwasu ferulowego w serum, które należy stosować na dzień. Warto zauważyć, że dodatek antyoksydantów do kremów z SPF zwiększa ich potencjał fotoprotekcyjny. 

Jeśli chcemy uzyskać maksymalne korzyści płynące ze stosowania kosmetyków z antyoksydantami należy je stosować systematycznie. W walce z wolnymi rodnikami ważny jest także zdrowy tryb życia, zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, prawidłowa masa ciała, unikanie używek i stresu. 

Źródło:

A. Jesus, S. Mota, A. Torres, M. T. Cruz, E. Sousa, I. F Almeida, H. Cidade, Antioxidants in Sunscreens: Which and What For?, Antioxidants, 2023

Udostępnij:

Instagram
WhatsApp
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AKTUALNOŚCI