Słońce, wysokie temperatury, klimatyzacja, wiatr, woda morska i ta w basenie, choć doskonale wpływają na nasze samopoczucie, negatywnie oddziałują na naszą skórę. Po sezonie wakacyjnym staje się ona często wysuszona, odwodniona, pojawiają się niedoskonałości, a nierzadko także i przebarwienia. Na szczęście z pomocą przychodzą nie tylko kosmetyki, ale i specjalistyczne zabiegi, które skutecznie poprawią kondycję i wygląd skóry. Po które z nich sięgnąć?
Czego potrzebuje skóra po lecie?
O tym, że wakacyjny odpoczynek od codziennych obowiązków i pracy doskonale wpływa na nasz umysł i samopoczucie, nie trzeba nikogo przekonywać. Z pewnością często zauważasz jednak, że po kilku lub kilkunastu dniach urlopu, twoja twarz, szyja i dekolt są w gorszej kondycji niż przed wyjazdem. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne i wiatr, kąpiele w morzu lub basenie znacznie osłabiają warstwę hydrolipidową skóry, przyspieszają jej starzenie i zaburzają pracę melanocytów, co powoduje powstawanie przebarwień.
Powodem pogorszonej kondycji naszej skóry po wakacjach są też błędy i zaniedbania w codziennej pielęgnacji. Czy po kąpieli w morzu wycierasz twarz osobnym ręcznikiem, czy pozwalasz osuszyć się słońcem i wiatrem, nie myśląc nawet o zmyciu soli i innych zanieczyszczeń? Czy pamiętasz o regularnym nakładaniu kremu z filtrem na twarz, szyję i dekolt? Czy dostosowujesz poranną i wieczorną pielęgnację do zmieniających się warunków atmosferycznych, czy ograniczasz się do szybkiego prysznica i umycia twarzy?
Dlatego właśnie nasza skóra po urlopie potrzebuje powrotu do codziennej rutyny, a dodatkowo przyda jej się nawilżenie, złuszczenie i regeneracja. Warto też przyjrzeć się, czy nie pojawiły się na niej przebarwienia i jeśli to konieczne, niezwłocznie zacząć z nimi walczyć.
Na które zabiegi medycyny estetycznej zwrócić szczególną uwagę?
Wachlarz zabiegów, które oferują gabinety medycyny estetycznej jako remedium na wysuszoną i poszarzałą po lecie skórę jest ogromny. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim:
Mezoterapia igłowa i osocze bogatopłytkowe
Mezoterapia igłowa to zabieg, który polega na wykonywaniu mikronakłuć pozwalających dotrzeć do skóry właściwej z optymalnie dobranymi do jej potrzeb składnikami aktywnymi. Co może znaleźć się w specjalnych mieszankach, nazywanych często potocznie koktajlami witaminowymi? Wśród nich wymienić można m.in. usieciowany kwas hialuronowy, witaminy, aminokwasy, mikroelementy, peptydy, antyoksydanty. To właśnie dzięki ich właściwościom możliwe jest przywrócenie skórze nawilżenia, odbudowa warstwy hydrolipidowej, a także regeneracja naskórka.
Warto dodać, że na poprawę kondycji skóry pozytywnie wpływa także samo nakłuwanie wykonywane podczas zabiegu. Powstające w sposób kontrolowany mikrourazy są sygnałem do przebudowy skóry poprzez zwiększenie syntezy włókien kolagenowych. Dzięki temu skóra po mezoterapii igłowej jest nie tylko wyraźnie odżywiona, ale też napięta i elastyczna.
Szczególną grupę zabiegów stanowi mezoterapia osoczem bogatopłytkowym. Sprowadza się ona do podania w głębsze warstwy skóry naturalnego i w pełni biozgodnego preparatu pochodzącego z krwi pacjenta. Osocze nie tylko skutecznie wygładza zmarszczki, ale doskonale nawilża i odżywia skórę, a dzięki pochodzeniu jest w pełni bezpiecznym stymulatorem.
Mikrodermabrazja i peelingi chemiczne
W oparciu o podobny schemat działają także peelingi chemiczne, zaliczane do niemal nieinwazyjnych zabiegów złuszczających martwy naskórek. Dzięki właściwościom rozjaśniającym doskonale sprawdzają się one również w przypadku niewielkich przebarwień. Jako że gabinety oferują zarówno peelingi powierzchowne, średnio głębokie, jak i głębokie, o rodzaju i intensywności złuszczania powinien zdecydować specjalista.
Kontrolowane złuszczanie naskórka to bardzo ważny element powakacyjnej dbałości o przywrócenie skórze dobrej kondycji. W tym celu warto sięgnąć po mikrodermabrazję, czyli mechaniczne złuszczanie wierzchniej warstwy naskórka przy pomocy diamentu, strumienia wody lub korundu. Efektem zabiegu jest oczyszczenie i wygładzenie naskórka, a dodatkowo poprawia się mikrokrążenie skóry i wzrasta synteza kolagenu. Wszystko to sprawia, że mikrodermabrazja jest również doskonałym remedium na pierwsze zmarszczki i utratę jędrności.
Zabiegi z użyciem laserów
Dużą i ważną grupę zabiegów, które warto wykonać na twarz, szyję i dekolt po lecie są procedury wykorzystujące działanie lasera. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów laserów – frakcyjne ablacyjne, nieablacyjne, wykorzystujące światło IPL. Ich zastosowanie w medycynie estetycznej jest niemal wszechstronne. Pomagają one bowiem usunąć przebarwienia lub blizny, poprawić koloryt skóry, zmniejszyć widoczność zmarszczek, zregenerować naskórek. Możliwe jest to dzięki pobudzaniu fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny, co skutkuje odnową i regeneracją.
Przebieg zabiegu różni się nieco w zależności od tego, z jakim laserem mamy do czynienia. Uogólniając, sprowadza się on jednak do oddziaływania wiązką światła na skórę na wybranej części ciała np. twarz, dekolt, szyję. Co ważne, zabieg laseroterapii jest nieinwazyjny, niemal bezbolesny i nie wymaga długiej rekonwalescencji.
Zastanawiasz się, który spośród zabiegów medycyny estetycznej wybrać, aby przywrócić skórze blask i zdrowy wygląd po lecie? Wiele zależy od tego, w jakiej jest kondycji i czego szczególnie jej potrzeba. Najlepiej zdecyduje o tym specjalista, który określi optymalny rodzaj i liczbę zabiegów.