nowość - retinyl serum - nowość | Darmowa wysyłka od 490 zł. | stały RABAT -10% : od dowolnych pięciu produktów

Szukaj
Close this search box.
Rue De Skin Linia Regime

NAWILŻANIE SKÓRY LATEM – CZY NAPRAWDĘ JEST TAKIE WAŻNE?

Zgodnie z badaniami człowiek może przeżyć bez jedzenia nawet miesiąc, bez wody jest zaś w stanie przetrwać jedynie tydzień. Woda jest zatem niezbędna do funkcjonowania naszego organizmu. Nie inaczej jest ze skórą. Choć sformułowania „skóra musi pić”, „nawilżanie to podstawa pielęgnacji” brzmią jak wytarte frazesy, poziom nawodnienia ma fundamentalne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania komórek, a w konsekwencji dla naszego wyglądu. A co z nawilżaniem skóry latem?

Bariera hydrolipidowa skóry – co to takiego?

Aby zrozumieć rolę nawilżania skóry, w szczególności w okresie letnim, a także skutki zaniedbań na tym etapie codziennej rutyny pielęgnacyjnej, warto zrozumieć czym jest i jakie funkcje pełni bariera hydrolipidowa skóry. Bariera hydrolipidowa, nazywana także płaszczem hydrolipidowym to warstwa na powierzchni części rogowej naskórka, której najważniejszą funkcją jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi i zabezpieczenie przed utratą wody. To właśnie ona odpowiada za to, aby ze skóry nie odparował nadmiar H2O, a tym samym, aby była ona optymalnie nawilżona. 

Warto podkreślić, że to właśnie woda jest także budulcem samej warstwy hydrolipidowej. Co może ją osłabiać lub uszkadzać? Poza nieodpowiednio dobraną pielęgnacją, zbyt mocnym złuszczaniem naskórka, czy silną kuracją przeciwtrądzikową źródłem największych problemów są czynniki zewnętrzne. Wśród nich wymienić można m.in. wysokie temperatury, suche powietrze, silne promieniowanie UV, klimatyzację. Ponieważ wszystkie one towarzyszą nam latem, nic w tym dziwnego, że dbałość o prawidłowe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej i nawilżenie skóry w wakacyjnych miesiącach jest szczególnie ważna.

Jak wygląda skóra, która nie jest optymalnie nawilżona?

Skórę, której warstwa hydrolipidowa jest osłabiona i która nie jest odpowiednio nawilżona, poznasz z łatwością. Staje się ona znacznie bardziej szorstka w dotyku, sucha i nadmiernie się łuszczy. Dodatkowo dużo łatwiej o jej podrażnienie i pojawienie się niedoskonałości – stany zapalne, przebarwienia, krostki i grudki. Przyczyną ich powstawania jest również zwiększona produkcja sebum, która stanowi naturalną reakcję obronną skóry przed wysuszeniem. Warto też pamiętać, że problem nieestetycznych zmian pogłębia się przez drapanie i pocieranie np. twarzy, a te z kolei są nieuniknione w przypadku świądu, który towarzyszy wysuszeniu. 

Nawilżenie skóry odpowiada także za jej sprężystość i elastyczność. Woda decyduje bowiem o właściwej budowie włókien kolagenowych i elastynowych, których osłabienie skutkuje pojawianiem się bruzd, zmarszczek i przyspiesza procesy starzenia się skóry. Nie sposób zatem mówić o właściwej pielęgnacji anti-aging bez optymalnego nawilżenia. Pamiętaj też, że woda wspomaga transport do głębszych warstw skóry substancji aktywnych, których dostarczasz jej w kosmetykach odżywczych.

Jak dbać o nawilżenie skóry latem?

Zacznij od odpowiedniego nawilżenia organizmu, które ma ogromny wpływ także na skórę. Przyjmuje się, że powinniśmy wypijać od półtora do dwóch litrów wody dziennie, a zgodnie z dokładnymi zaleceniami – około 0,02 litra wody na kilogram masy ciała. Należy jednak pamiętać, że ilość ta zmienia się wraz ze zwiększaniem się temperatur, aktywnością, ekspozycją na słońce. Zależna jest także od płci. Nie zapominaj zatem o regularnym nawadnianiu i bogatej w wodę diecie – warzywach i owocach.

Wybierając letnią nawilżającą pielęgnację, sięgaj po lekkie formuły, które nie będą dodatkowo obciążały twojej skóry, a oleiste i cięższe produkty możesz wykorzystać do maseczek i miejscowych okładów. W kosmetykach szukaj składników hydrofilowych, które wiążą wodę i zwiększają tzw. NMF, czyli naturalny czynnik nawilżający. Wśród nich jest przede wszystkim niezwykle ceniony kwas hialuronowy. Zwróć również uwagę na składniki hydrofobowe, tworzące na skórze delikatny film, który hamuje utratę wody i jednocześnie wspomaga wchłanianie substancji aktywnych. Najlepszymi wśród nich są naturalne oleje, w tym olejek jojoba, olejek ze słodkich migdałów, czy olejek z wiesiołka. Twoja skóra doceni także obecność w produktach do pielęgnacji peptydów i ceramidów. 

Pamiętaj więc, latem szczególnie nawilżaj i regularnie wspomagaj regenerację bariery hydrolipidowej twojej skóry, dzięki czemu unikniesz podrażnień, przedwczesnego jej starzenia i niedoskonałości.

Udostępnij:

Instagram
WhatsApp
Pinterest